Pliešovce

Zvolenská cesta 633/33 | 962 63 Pliešovce

Po – Pi 08.00 – 18.00 So - Ne 08.00 – 12.00

Čo je to pretláčanie pod cestou a aké má výhody?

Home – Single Post

Aj na Slovensku sa postupne udomácňuje špeciálna technika vŕtania, ktoré sa volá pretláčanie pod cestou ( pod cestou ) alebo aj horizontálne vŕtanie. Túto technológiu môžete poznať aj pod názvami ako podstrely pod cestu, pretlaky pod cestu, podvŕtanie cesty, či prepich pod cestu. Akokoľvek to nazvete, ide o technológiu, ktorá so sebou prináša množstvo výhod, ktoré si predstavíme.

Ide o spôsob inštalácie podpovrchových potrubí, servisných potrubí a káblov, ktorý využíva bezvýkopovú technológiu. Ide o operáciu, ktorá zahŕňa použitie smerového vŕtacieho stroja s povrchovým spúšťaním. 

Smerové vŕtanie (pretláčanie pod cestou) je veľmi efektívny spôsob vytvárania vrtných trás pod cestami, chodníkmi alebo existujúcimi stavbami. Je to práca, ktorá minimálne narušuje povrch, alebo prekážky, ktoré existujú medzi týmito dvoma bodmi.

Ako funguje pretláčanie pod cestou?

Pretláčanie je najlepším spôsobom inštalácie rúr, či káblov pod zemou, najmä ak nie je možná inštalácia s otvoreným rezom.

Na začiatku sa vybagruje výkopová jama na jednej aj druhej strane. Následne dôjde k samotnému vŕtaniu pod cestou alebo prekážkou. Po prerazení na druhú stranu sa zavedie chránička, do ktorej môžete dať elektrické, či optické káble pre internet.

pretlacanie pod cestou

Aký je rozdiel medzi otvoreným rezom a pretláčaním pod cestou?

Otvorený rez alebo výkop je najbežnejšou metódou inštalácie a pripojenia inžinierskych sietí. V skutočnosti to bola donedávna jediná cesta ako položiť kabeláž alebo umiestniť rúry. Bolo to celkom efektívne, ale pri stavbe ciest, budov a iných prekážok táto metóda narážala na svoje obmedzenia. Táto metóda je použiteľná len vtedy, keď je možné vykopať zem nad predpokladaným podzemným potrubím bez toho, aby došlo k poškodeniu existujúcich štruktúr.

Pretláčanie sa na druhej strane môže použiť tam, kde nie je možné klasické hĺbenie – jednoducho preto, že môže ísť pod cesty, chodníky, či dokonca potoky bez toho, aby spôsobovalo rušenie nad zemou.

Pretlak pod cestou je najrýchlejší a najmenej deštruktívny prístup k inštalácii podpovrchových potrubí a káblov.

pretláčanie popod cestu

Aké sú výhody pretlakov pod cestou?

 • Minimalizuje narušenie pôdy
 • Minimalizuje znečistenie podzemných vôd
 • Sú šetrné k životnému prostrediu
 • Je to bezpečné
 • Nie je ovplyvnený počasím
 • Má minimálny vplyv na premávku
 • Nie je potrebné rozbúrať cestu alebo chodník a tým šetrí čas a náklady

Pretláčanie pod cestou je vysoko technická práca. Vyžaduje si to skúsenosti a odborné znalosti, pretože zahŕňa podzemné práce, ktoré môžu spôsobiť poškodenie existujúcej infraštruktúry a podzemných inžinierskych sietí.

Zverte sa do rúk profesionálov, ktorí majú roky skúseností s týmto typom práce. Naša firma sídli v Pliešovciach v okrese Zvolen. Pretlaky popod cestu robíme najmä v okresoch Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Lučenec, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Liptovský Mikuláš, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Brezno. Mali sme už zákazky aj na Orave, pod Tatrami, či na západnom Slovensku.

Disponujeme aj bagrom, ktorým vyhĺbime montážnu jamu a následne zasypeme zeminu naspäť, takže nie je potrebné mať 2 partie na jeden úkon.

Kontaktujte nás a dohodnite si s nami termín.

  O nás

  Už viac ako 5 rokov sa venujeme búracím prácam, podstrelom popod cestu, bagrovaniu, asfaltérskym a stavebným prácam.

  Posledné aktuality

  Kontaktujte nás

  Sme tu pre vás

  Pliešovce, okr. Zvolen

  Zvolenská cesta 633/33 | 962 63 Pliešovce

  rpstaving@rpstaving.sk

  Po – Pi 08.00 – 18.00 | So- Ne 08.00 – 12.00

  0905 974 244

  Volajte

  Kontaktný formulár